Translate

niedziela, 25 maja 2014

0. Wstęp

Witam wszystkich, którzy tu trafili, bo nawet gdy obecnie nie mają potrzeby skorzystać z zawartych tu porad, to niebawem kto wie…
Artykuł skierowany jest bowiem do wszystkich, którzy mają problemy ze swoją Windą i przymierzają się do reinstalacji systemu, tudzież przesiadki na lepsze okienka. A okazja ku temu może nadarzyć się znacznie szybciej, niżby chciał którykolwiek z czytelników, a to za sprawą końca wsparcia dla Windows XP co spowoduje w niedługim czasie lawinę zainfekowanych PC - już jest dziura w IE i to na wszystkich wersjach, ale XP nie dostanie łatki ;-)

Poradnik ten pozwoli przejść przez cały proces re/instalacji sprawnie i w sposób zorganizowany, unikając przy tym powszechnych błędów, co potwierdzają liczne wpisy na forach z prośbą o pomoc. Efektem końcowym tych działań będzie właśnie tytułowa „Winda na medal”,  szybka, odporna na zwiechy i ataki z sieci (w pewnych granicach), a w razie gdyby coś… to postawisz ją za drugim razem w 10 minut! Nie, to nie pomyłka! Kłopoty z Windowsem zaczynają się od jego użytkownika i jego nieodpowiednich  poczynań. Czy to wszystko możliwe? Przeczytaj, a sam się przekonasz.
W swoim artykule będę opierał się na programach darmowych i próbnych  z pełną funkcjonalnością (freeware, shareware), czasami też sugerować będę programy komercyjne. Wszystkie programy są też ogólnodostępne na dobrych serwisach pobierania skąd należy wybrać najnowszą wersję stabilną dla danego OS (teraz mamy XP x86, a później Win7 x64 więc czasami może być konieczność pobrania 32 i 64 bitowych wersji jeżeli nie są w jednym instalatorze). Tylko w szczególnych wypadkach będę podawał linki do określonych wersji programów, gdyż np. wyższe wersje nie są już free. Należy zwrócić szczególną uwagę podczas pobierania, aby korzystać z linków bezpośrednich – coraz więcej serwisów oferuje menadżery pobierania, które zawsze coś od siebie dodają w prezencie – natomiast linki bezpośrednie są poukrywane, albo ich nie ma.
Wybór prezentowanych programów jest wysoce autorski – zależny od moich upodobań i przyzwyczajeń, i w przypadku gdy ktoś się dobrze czuje z innymi to dalece niewłaściwe jest zmienianie przyzwyczajeń przed instalacją (dotyczy to głównie programów narzędziowych). Proszę też o wcześniejsze zapoznanie się z kluczowymi programami narzędziowymi, ich funkcjami, obsługą, aby w razie problemów sprawnie się nimi posługiwać (poradniki internetowe i YT). Jest to szczególnie istotne, gdy nie mamy zapasowego PC z dostępem do sieci.
Proszę, aby nie zwracać nadto uwagi na miejscami infantylne słownictwo i styl, gdyż odbiorcami tego artykułu będą czytelnicy o różnym doświadczeniu.

Czy jest ten poradnik komuś potrzebny? Wszak wszyscy znają się na komputerach, podobnie jak na polityce, sporcie, samolotach…. Ano zobaczymy.

 Być może, przy okazji Waszych komentarzy, ja też się czegoś nauczę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza