Translate

sobota, 7 marca 2015

7. Disable Auto Reboot After Windows Update

     Tak się składa, że Windows 7 jest póki co najlepszym OS z rodziny (8/8.1 to niewypał, a 10 nawet jak wyjdzie to potrzebny jest kawałek czasu by to uwiarygodnić) i przyjdzie zapewne jeszcze z rok, a może z dwa koegzystować z Se7en.
Aby ten czas upłynął w miarę bez nerwowo trzeba będzie coś niecoś w nim poprawić, gdyż jak zwykle przyjaciele z Redmond wiedzą lepiej co nam jest potrzebne.


     Tym razem drobiazg który z pewnością ucieszy tych, którym nadgorliwość M$ zniweczyła kilkugodzinną pracę.
Problem dotyczy dość żenującego „usprawnienia” w postaci automatycznego restartu komputera po wykonaniu aktualizacji Windows Update. Tak wiem. Przecież pojawia się komunikat. Jest czas żeby bezpiecznie zamknąć wszystkie uruchomione programy.


Windows Update - Pomimo nie zapisania danych użytkownika nastąpi samoczynny, automatyczny restart komputera nawet gdy jest przy nim ale okna zasłaniają komunikat o restarcie PC z Windows
     Ale co, gdy pracujemy w trybie pełnoekranowym i dość intensywnie mieszamy myszką / klawiaturą? A może jesteśmy z dala od PC, który aktualnie wykonuje naszą pracę np. rendering 3D, albo montaż i obróbka wideo. Niestety w takich wypadkach nic nam po komunikacie, bo albo natychmiast zniknie nim go ujrzymy, albo nie będzie komu go przeczytać.


A po krótkim czasie (15 minut) PC-cik sam się zrestartuje - pomimo, iż nawet twórcy z pod znaku M$ przypominają w tym komunikacie o konieczności zapisu danych!

Jeżeli więc drogi czytelniku jeszcze Cię ta przykra sytuacja nie spotkała, to wszystko przed Tobą, chyba, że Twoja praca i wysiłek są dla Ciebie bezcenne.

Remedium na ten feler Windows 7 jest drobna zmiana w rejestrze systemowym, która zabroni Windowsowi dokonywać AutoReboot  po instalacji aktualizacji Windows Update.




Wystarczy skopiować zawartość pola tekstowego i zapisać jako plik REG np. AutoRebootOff_WinUpdate.reg

albo jak zawsze w takiej sytuacji polecam skorzystanie z gotowego pliku REG, który jest do pobrania z poniższego linku:


Dla tych co lubią samodzielnie grzebać, a nie jest to straszne, mam tutorial step by step:

Windows Update - Aby uniknąć niezapisania danych podczas automatycznego restartu komputera należy w rejestrze systemowym wprowadzić zmianę blokującą restart PC. Ochroni to przed utratą danych po aktualizacjach Windows Update niedopuszczając do automatycznego restartu.


Jak widać w powyższym skrypcie REG, wystarczy odnaleźć klucz
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU
Jeżeli nie ma pełnego (a raczej nie ma, bo niby skąd?) to należy po kolei utworzyć klucze w [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows] :

WindowsUpdate
i
AU

bo ich najczęściej brakuje, a następnie w prawym oknie tworzymy nową wartość DWORD o nazwie:
NoAutoRebootWithLoggedOnUsers

i w następnym kroku nadajemy jej wartość:
1 (dziesiętnie)

Windows Update - Zablokowanie automatycznego restartu PC po aktualizacjach (brak linijki upływu czasu do restartu PC) chroni przed utratą niezapisanych danych gdy jesteśmy z dala od PC
     Po wykonaniu tej operacji (jedną z metod) już nigdy więcej po aktualizacjach Windows Update nie dojdzie po do automatycznego restartu PC, a co za tym idzie możliwości utraty niezapisanych danych.
Chociaż sam komunikat będzie się pokazywał, ale nie będzie w nim linijki odmierzania czasu. Oznacza to, że możemy dowolnie odwlec restart PC aż będziemy na to gotowi czyli nasze dane będą bezpieczne. 

Zawsze można skorzystać też z przypominajki, ale tu górną granicą są 4 godziny, a przydałaby się opcja nie przypominaj.

Menu Start - Akcja przycisku zasilania nie informuje o wykonanych aktualizacjach i konieczności zamknięcia systemu


     Pewną niedogodnością jest też niezmienne Menu Start - Akcja przycisku zasilania, który zawsze pozostaje na predefiniowanym wyborze i nie informuje o wykonaniu aktualizacji



Wyłączenie komputera Windows XP. Po aktualizacjach Windows Update sugeruje zamknięcie sytsemu w celu dokończenia instalacji aktualizacji, ale pozostawia też inne możliwości zakończenia pracy PC



     A mogło być tak słodko jak w XP, gdzie mądrzy programiści sugerowali priorytet instalacji umieszczając tarczę przy przycisku Wyłącz, ale wierzyli w mądrość człowieka i dawali mu też wybór innych opcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz